Basın

Uzmanından güvenli internetin püf noktaları

 

Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Sistem Mühendisi ve Bilgi Güvenliği Danışmanı Mehmet Dağdevirentürk, çok fazla zararlı yazılım geliştirildiğini ve bunlara karşı dikkatli olunması gerektiğini belirterek, "Bilgisayarınız dışındaki bilgisayardan banka hesabınıza girmeyin. Bilgisayarınızın başından kalkarken mutlaka kilitleyin. Sabit disklerinizi mutlaka kriptolayın. Tanımadığınız ve herkese açık kablosuz ağlara bağlanmayın" dedi.

 

Dağdevirentürk, Erzurum Teknik Üniversitesi salonunda düzenlenen konferansta, eskiden bireysel ve kurumsal bilgisayar ve akıllı telefonlara zarar verildiğini, artık içindeki bilgilere de ulaşıldığını söyledi. Eskiden masaüstündeki bilgilerin korunmaya çalışıldığını vurgulayan Dağdevirentürk, şunları kaydetti:

"Şimdi korumaya çalıştığımız ülkenin sistemi. Siber ya da kanalizasyon sistemi. Birçok örnek var. Bir ülkede hackerler, belediyenin sistemine girerek su altyapısını devre dışı bırakıp, bütün kasabayı su altında bırakabiliyor. Ataklar daha spesifik olmaya başladı. Eskiden zararlı programlar bir yere konur, insanlar bir şeyi indirmeye çalıştığı zaman zarar görürdü fakat şu anda ülkeye yapılan spesifik, istihbarat amaçlı ya da direkt bireylerin kredi kartına, bilgilerine yönelik ataklar var. Akşam bilgisayarı kapatıyorsunuz, sabah açınca 'bilgisayarınız polis tarafından kilitlenmiştir. Açılması için bu ödeme noktalarına şu kadar para yatırırsanız yeniden açarız' diyor. Oysa polis hiçbir zaman para talep etmez. Zararlı yazılım olduğunu bilmemiz gerekiyor. Bunun için bir sürü insan para yatırdı."

Bazen fatura gibi zararlı programlar gönderildiğini ifade eden Dağdevirentürk, "Her ay 30-40 lira fatura ödüyorsanız, size 400-500 liralık fatura geliyor. O an sinirle açınca da zararlı program sizin bilgilerinize ulaşıyor. Bilgisayarınızdan arka kapı açıp, bütün hareketlerinizi dinleyebilecek ve onu dışarıya gönderebilecek zararlı yazılım olabiliyor. Böyle bir faturanın sahte olduğunu algılamanız gerekiyor" şeklinde konuştu. Kullanıcıların fazla olduğu yerlerin, hackerleri motive ettiğini anlatan Dağdevirentürk, "Bir saat içerisinde bir milyon kişiye ulaşabiliyor. Onun için çok dikkatli olmamız gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu. Amerika'daki büyük bir haber ajansının "Twitter" hesabının ele geçirildiğini ve asılsız haberlerin yayılmaya çalışıldığına dikkati çeken Dağdevirentürk, "Beyaz Saray'da patlama var, Obama yaralandı' diyorlar. Tam iki saatte Amerikan Borsası karışıyor. Millet parasını çekiyor ve şaka gibi ortam oluyor" diye konuştu.

Tespitlerine göre, geçen yılın son üç ayında Türkiye'de 2 milyon 557 bin 465 zararlı URL barındırıldığını aktaran Dağdevirentürk, "Türk kullanıcıları 13 milyon 208 bin 477 kere bu URL'leri ziyaret etti. Türkiye'de 46 milyon 7 bin 738 spam dosya gönderen sistem vardı. 3 milyon 643 bin 787 adet yeni zararlı yazılım Türkiye'den yayıldı" ifadesini kullandı. Zararlı yazılımlara karşı basit önlemler alınabileceğini belirten Dağdevirentürk, şu önerilerde bulundu:

"Kişisel bilgisayar ve mobil cihazlarınızda muhakkak güvenilir güvenlik yazılımı kullanın. Bilgisayarınız dışındaki bilgisayardan banka hesabınıza girmeyin. Bilgisayarınızın başından kalkarken mutlaka kilitleyin. Sabit disklerinizi mutlaka kriptolayın. Kredi kartı bilgilerinizi vermeniz gereken alışverişleri yapmayın. Tanımadığınız ve herkese açık kablosuz ağlara bağlanmayın. Alışveriş yaptığınızda sitelere güvenli bağlantı 'https://' ile bağlandığınızı kontrol edin. Tanımadığınız kişilerden gelen maillerdeki linki tıklamayın. Tanımadığınız kişilerle sanal sohbette dikkatli olun. Facebook ve diğer sosyal ağlarda paylaşacağınız bilgilere dikkat edin. Korsan programlar kullanmayın. Güvenli şifre alın. USB cihazınızı dikkatli kullanın. Bizim asıl korumaya çalıştığımız bilgisayarımız, telefonumuz, tabletimiz ya da internetimiz değil, bilgilerimizdir."

 

 

Genel Müdür Taner Özdeş işini, eğitimini ve kariyerini sizin için anlatıyor

"Genel müdür olana kadar insanın belirli bir hayat deneyiminden ve tecrübesinden geçmesi gerekiyor. Hangi okulları bitirdiğiniz çok önemli değil bence; önemli olan bu noktaya, yani genel müdürlük pozisyonuna gelene kadar yapmış olduğunuz iş deneyimleriniz ve sektör deneyimleriniz. Bunlar, bu pozisyonu yapıp yapmayacağınızı okuldan daha çok belirliyor."

Allot, beklenen Türkiye adımını İnfoNet desteği ile atıyor

Allot, beklenen Türkiye adımını İnfoNet desteği ile atıyor

Gerçek zamanlı erişim takibi temelinde çözümler geliştiren Allot, İnfoNet ortaklığı ile Türkiye pazarına giriyor. DPI teknolojisi ile güvenlik çözümlerini aynı potada eritmeyi başaran Allot Doğu Avrupa ve Orta Doğu Satış Direktörü Lior Derry, bu alandaki teknolojilerinin Türkiye’nin ihtiyacına çözüm olacağı öngörüsünde.Önem derecesi yüksek, erişim kapsamı geniş, üniversiteler, bankalar, servis sağlayıcılar gibi yapılarda verinin kullanımı, güvenliği ve yük dağılımı önem arz etmekte. Peki sahip olduğunuz ağın trafik yük dağılımı ne kadar demokratik? Bu trafik, asıl faaliyet amacına ne kadar hizmet ediyor? Kendi alt ağlarınızdaki kullanıcılar, kasıtlı ya da değil, cezai müeyyedeye sebep olacak bir işlem yapıyorlar mı? Bütün bu soruları çok yönlü çözüm önerileri ile cevaplayan Allot, DPI teknolojisini mimari olarak doğallaştırmaktan yana.

Ağınızdaki internet trafiğini kullanıcı davranışlarına göre anlık analiz eden, toplam ve ya tekil hareketin doğal seyrinin dışında olduğu durumlarda yük dengeleme, erişim kısıtlama, önceliklendirme gibi önlemleri aynı çatı altında toplayan Allot, kullanıcı, uygulama, cihaz, konum ve zaman gibi katmanlar üzerinden ağ trafiğini farklı pencerelerden izleyebiliyor.Kişi bazlı kota oluşturma ve davranış analizi yapabilme yetisine sahip çözümler, gizli sanal ağları algılayabildiği gibi, tehdit kaynağını 15 saniyelik maksimum gecikme ile durdurabiliyor.

Türkiye pazarına girme hedefi ne zaman doğdu? Stratejileriniz nelerdir?

Yaklaşık 10 yıl önce çözümlerimizi müşteri bazlı olarak Türkiye’ye getirmeye başladık. Bunlara örnek olarak başta Türkiye’nin önemli telekomünikasyon operatörlerinden Vodafone Türkiye’yi gösterebiliriz ki; Türkiye’deki bazı finans şirketleri ve üniversitelerde çözümlerimizden yararlanmaktaydı. Ancak Türkiye’nin mevcut potansiyeli ve duyulan ihtiyaç bu bölgedeki faaliyet alanımızı genişletmemize yol açtı. Bu yola da sahip olduğu tecrübeden ötürü İnfoNet ile çıkmaya karar verdik.

İnfoNet ile güçlü bir bayi yapısı kurduktan sonra, Allot eğitimleri üzerine eğilmekte fayda görüyoruz. Bu bağlamda İngilizce, İspanyolca, Fransızca gibi çok sayıda dil seçeneği sunduğumuz eğitim platformumuza Türkçe dil seçeneği de ekleyerek, eğitimli bir ekosistem elde etmeyi amaçlıyoruz.

Allot’un gelecek planları hakkında bizimle bilgilendirir misiniz?

Her geçen gün siber güvenliğin önemi artmakta. Gelişen teknoloji beraberinde tahmin edilmesi zor, farklı siber tehditleri beraberinde getiriyor. İçinde bulunduğum endüstri devriminin getirisi olan nesnelerin interneti yatırımları kapsamı iyiden iyiye genişletmekte. Artık bir internete bağlı bir buzdolabı ya da su ısıtıcısı ile siber tehdit oluşturmak mümkün. Nesnelerin internetinin yarattığını bu veri trafiğinde maksimum güvenliğe erişebilmek için biz de yatırımlarımızı bu yöne kanalize etmeyi planlıyoruz.

Kaynak :

https://www.bthaber.com/allot-beklenen-turkiye-adimini-infonet-destegi-ile-atiyor/